EXPO Workshops

Interactive workshops that will expose participants to the many diverse perspectives of research and practice in the field of creativity. 

There are two types of EXPO Sessions: the regular 90-minutes long and the Double EXPOs, which are 180 minutes.

Below you can find an overview of the EXPO workshops and their facilitators. Clicking on each session title will lead to the detailed description.

You can download a pdf version of the EXPO programs below:

CREA2019 EXPO Workshops

DAY 1 – 11/04/2019 – THURSDAY

Day & Time

Session title

Facilitators

Languages

Location

Day 1

21:00 – 22:30

Dorus Verwiel

English

Convento – Sala Ginepro

Day 1

21:00 – 22:30

Paul-Peter Fransen & Judith de Jong

English, French

Due Mari – Sala Colombo

Day 1

21:00 – 22:30

Marjolein Hutting

English

Convento – Sala Agave

Day 1

21:00 – 22:30

Corinna Grandi & Andrea Montuschi

English, Italian

Convento – Sala Oleandro

Day 1

21:00 – 22:30

Catherine Tanitte

French

Convento – Sala Ginestra

Day 1

21:00 – 22:30

Isabelle Jacob

French

Grande Albergo – La Piazza

DAY 2 – 12/04/2019 – FRIDAY

Day & Time

Session title

Facilitators

Languages

Location

Day 2

21:00 – 22:30

CREA’S GOT TALENT

CREA Judges

Beyond Languages

Convento – Sala Agave

Day 2

21:00 – 22:30

CREA GOES SILENT

Allie Middleton

English

Convento – Sala Ginepro

DAY 3 – 13/04/2019 – SATURDAY

Day & Time

Session title

Facilitators

Languages

Location

Day 3

09:00 – 12:30

Vesna Vukovic-Dzodan & Paolo Sbuttoni

English

Convento – Sala Ginepro

Day 3

09:00 – 12:30

Susan Robertson

English

Convento – Sala Ginestra

Day 3

09:00 – 12:30

Jeanette Medema

English

Due Mare – Sala Veranda 2

Day 3

09:00 – 12:30

Harry van der Schans & Sabine Schouten

English

Grande Albergo – La Piazza

Day 3

09:00 – 12:30

Philippe Brasseur

French

TBD

Day 3

09:00 – 12:30

Isabelle Jacob – René Bernèche

French

Villa Balbi – Balbi Garden 1

Afternoon

Day 3

14:00 – 15:30

Alessia Berti & Mark Harling

English, French

Grande Albergo – La Piazza

Day 3

14:00 – 15:30

Clara Kluk & Yoel Kluk

English, Spanish

Convento – Sala Oleandro

Day 3

14:00 – 15:30

Gloria Williams

English

Convento – Sala Ginepro

Day 3

14:00 – 15:30

Janeen Halliwell & Jennifer Keilty-Friesen

English

TBD

Day 3

14:00 – 15:30

Michelle Dolan & Marina Randich

English, Italian, Spanish

TBD

Day 3

14:00 – 15:30

Lynne Lamarche

English

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Bart Hermsen

English, Dutch

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Lindsay Burr

English, French

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Michelle Dolan & Marina Randich

English, Italian

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Marjolein Hutting & Dorte Nielsen

English, Spanish

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Yoel Kluk & Erika Dominguez

English, Spanish

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Corinne Landais

French, English, Spanish

TBD

Day 3

16:00 – 17:30

Laetitia Ramberti

French, Italian, English

TBD

DAY 4 – 14/04/2019 – SUNDAY

Day & Time

Session title

Facilitators

Languages

Location

Day 4

09:30 – 11:30

Allie middleton

English, French

TBD

TBD

Sylvain Rouillard

French, English

TBD

TBD

Davide Giansoldati

English, Italian

TBD

Day 4

09:30 – 11:30

TBD

TBD

TBD

TBD